Türkiye Cumhuriyeti

Madrid Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Özel Öğrencilerin Askerlik Erteleme İşlemlerine İlişkin Duyuru , 08.03.2016

ÖZEL ÖĞRENCİLERİN ASKERLİK ERTELEME İŞLEMLERİNE İLİŞKİN DUYURU

 

Değerli öğrencilerimiz,

 

Yaklaşmakta olan Paskalya (Semana Santa) tatilini Türkiye’de geçirmek için yurda gidecek öğrencilerimizin giriş-çıkışlarında herhangi bir zorluk yaşamamaları amacıyla, askerlik erteleme işlemleri konusunda ne yapmaları/yapmış olmaları gerektiğinin hatırlatılmasında yarar görülmüştür.

 

Özel öğrencilerin askerlik erteleme işlemlerine, 20 yaşına girdikleri yılın 1 Ocak gününden itibaren başlanması gerekmektedir. Aksi takdirde öğrencilerimiz “yoklama kaçağı” durumuna düşmekte ve ülkemize giriş-çıkışlarında sorun yaşayabilmektedirler.

 

Ön lisans (2 yıllık programlar), lisans (4 veya 5 yıllık programlar) ve dil öğrenimi (haftada en az 15 saat ders alınması ve dil öğreniminden sonra bir yüksek öğrenim kurumunda eğitime devam edilmesi gerekmektedir) öğrencilerinin;

 

-      Nüfus cüzdanı,

 

-       Pasaport,

 

-       4 adet vesikalık fotoğraf,

 

-       Son mezun olunan okuldan alınan diploma ya da mezuniyet belgesinin aslı veya fotokopisi,

 

-       Öğrenim görülen kurumdan alınan kabul mektubu (akseptans) ve Türkçe tercümesi,

 

-       Öğrenim görülen kurumdan alınan ve kayıt olunan programın süresi ve öngörülen mezuniyet tarihini içeren yazı ve Türkçe tercümesi,

 

-       Başvuru dilekçesiyle (Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesinden veya
http://yogm.meb.gov.tr/
adresinden temin edilebilmektedir), haftaiçi her gün saat 09.30-12.30 arasında C/Rafael Calvo, 18 2A-B Madrid adresinde bulunan Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine bizzat başvurmaları gerekmektedir.

 

Bu başvuruları sonucunda;

 

-       Dil öğrenimi gören öğrencilerin askerlikleri 1 yıl,

 

-       2 yıllık yüksek öğrenim programlarında eğitim gören öğrencilerin askerlikleri 4 yıl,

 

-       4 yıllık yüksek öğrenim programlarında eğitim gören öğrencilerin askerlikleri 7 yıl,

 

-        5 yıllık yüksek öğrenim programlarında eğitim gören öğrencilerin askerlikleri 9 yıl süreyle ertelenebilmektedir.

 

Yüksek lisans ve doktora programlarında eğitim gören özel öğrencilerimiz de yukarıda talep edilen belgelerin yanısıra “Askerlik Durum Belgesi”yle birlikte Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine müracaat ettikleri takdirde 1 yıllığına askerlik erteleme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

 

Askerlik erteleme işlemi, 2, 4 veya 5 yıllık yüksek öğrenim programlarında eğitim gören öğrencilerimiz için en geç 29, yüksek lisans ve doktora eğitimi gören öğrencilerimiz için en geç 33 yaşını doldurdukları yılın sonuna kadar yapılabilmektedir.

 

Tüm vatandaşlarımız askerlik işlemlerine ilişkin güncel durumlarını e-devlet kapısı üzerinden (www.turkiye.gov.tr) kontrol edebilmektedir. E-devlet şifreleri Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi tarafından ücretsiz olarak verilmektedir.

 

Bu çerçevede, yukarıdaki şartları taşıyan ve henüz askerlik erteleme işlemini gerçekleştirmemiş öğrencilerimizin en kısa sürede Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine başvurmaları gerekmektedir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ