Türkiye Cumhuriyeti

Madrid Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

2015 Genel Seçimleri , 05.03.2015

 

 

 

2015 MİLLETVEKİLİ GENEL SEÇİMLERİNE İLİŞKİN DUYURU

 

 

Değerli vatandaşlarımız,

 

Büyükelçiliğimiz ve Barselona Başkonsolosluğumuzda 31 Mayıs 2015 Pazar günü 10.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek 25. Dönem Milletvekili Genel Seçimlerine ilişkin bazı hususların hatırlatılmasında fayda görülmektedir.

 

Seçimlerde oy kullanabilmeniz için "Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmanız, bunun için de adres beyanında bulunmanız gerekmektedir.

 

“Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olup olmadığınızı Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’nın (YSK) internet sitesindeki (

www.ysk.gov.tr
) “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” bölümünden kontrol etmeniz mümkündür.  

 

YSK’nın www.ysk.gov.tr internet adresindeki “Yurtdışı Seçmen Sorgulama” bölümüne e-posta adreslerini kayıt eden vatandaşlarımıza YSK tarafından seçimlerle ilgili gerekli bilgilendirme mesajları gönderilecektir. Bu sebeple, yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın e-posta adreslerini ilgili bölüme kaydetmeleri faydalı olacaktır.

 

Ayrıca www.ysk.gov.tr internet sitesinin “Haberler” bölümünden (Link:
http://www.ysk.gov.tr/ysk/faces/HaberDetay?training_id=YSKPWCN1_4444010952
) seçimlerle ilgili güncel ve detaylı bilgi temin edilebilecektir.

 

Yurt Dışı Seçmen Kütüğü 14 Mart 2015 Cumartesi günü
www.ysk.gov.tr
internet sitesinde ilan edilecektir. Bu tarihe kadar Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesine şahsen veya posta yoluyla “Adres Beyanı”nda bulunmanız mümkündür.

 

Öte yandan, “Yurt Dışı Seçmen Kütüğü”nün 14 Mart 2015 Cumartesi günü
www.ysk.gov.tr
internet adresinde ilan edilmesini müteakip, kontrol ettiğiniz seçmen bilgilerinizde adres beyanınızın hatalı olduğunu tespit etmeniz halinde, 14 Mart 2015 (Türkiye saati ile 08.00) ile 27 Mart 2015 (Türkiye saati ile 17.00) tarihleri arasında Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi ve Barselona Başkonsolosluğumuza şahsen müracaat ederek itiraz mahiyetinde “Adres Beyanı” başvurusunda bulunabilirsiniz.

 

İtiraz başvurusu için son gün 27 Mart 2015 (Türkiye saati ile 17.00) olup, bu saatten sonra itiraz başvurusu kabul edilmeyecektir. İtiraz başvurularının şahsen yapılması gerekli olup, posta ile itiraz başvurusu yapılması mümkün değildir.

 

Saygıyla duyurulur.

 

T.C. MADRİD BÜYÜKELÇİLİĞİ