Türkiye Cumhuriyeti

Madrid Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Türkiye ile dost ve müttefik bir ülke olan İspanya’da Büyükelçi olarak ülkemizi temsil etmekten onur duyuyorum.

 

Türkiye ve İspanya, bugün sahip oldukları ortak değerler, çıkarlar ve uluslararası konularda paylaştıkları benzer görüşlerle birbirine çok yakın iki ülkedir. Ülkelerimiz ve halklarımız arasındaki bir çok benzerlik, ilişkilerimizin daha da pekiştirilmesi ve derinleştirilmesi için son derece verimli bir zemin oluşturmaktadır.

 

Karşılıklı üst düzey ziyaretler, parlamenterler, işadamları ve üniversiteler arasında temaslar ve öğrenci değişimleriyle ikili ilişkilerimiz yoğunlaşmıştır. İlk toplantısı 2009’da yapılan ve ikili ilişkilerimizi bir üst seviyeye taşıyan Hükümetlerarası Zirve mekanizması ortak iradenin somut bir sonucunu yansıtmıştır. Yoğunlaşan bu temas ve ilişki ağları ticaret hacmimizin ve karşılıklı yatırımların her iki tarafın yararına olacak şekilde kayda değer büyüme göstermesine de katkı sağlamıştır. THY’nin yanısıra Pegasus ve Iberia havayolu şirketlerinin ülkelerimiz arasındaki doğrudan uçuşları, halklar arası temasların, karşılıklı turist sayısının ve belki de en önemlisi, sahip olduğumuz benzerliklere dair bilincin artmasında önemli bir işlev görmüştür.

 

İspanya’da sayıları 10 bin civarında olan vatandaşlarımız da, ülkelerimiz arasında insani bir köprü oluşturmakta ve ikili ilişkilerimizin geleceğine yönelik önemli bir yatırım niteliği taşımaktadır. Büyükelçiliğimiz vatandaşlarımıza hizmet için kapılarını yedi gün yirmi dört saat açık tutmaktadır.

 

Burada Büyükelçi olarak görevimi yerine getirirken başlıca önceliğim Türkiye-İspanya ilişkilerindeki ivmenin sürdürülmesi, halklarımız arasındaki kuvvetli ve derin köklere sahip dostluğun daha da güçlendirilmesi, ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da geliştirilmesi, yeni işbirliği imkanlarının araştırılması ve yaratılması, ülkemizin ve kültürümüzün tanıtılması ve Büyükelçiliğimizin İspanya’da mukim veya ziyaret amacıyla ülkede bulunan her Türk vatandaşı için gurbette "evden uzakta bir ev” işlevi görmesi olacaktır.

 

Bu vesileyle vatandaşlarımıza ve internet sitemizin ziyaretçilerine Büyükelçiliğimizdeki mesai arkadaşlarımla birlikte en iyi dileklerimi sunuyorum.