Türkiye Cumhuriyeti

Madrid Büyükelçiliği

Büyükelçinin Özgeçmişi

Büyükelçi Ömer Önhon
Doğum Yeri ve Tarihi: Paris -29.12.1960 
Medeni Durumu: Evli
Bildiği Yabancı Diller:  İngilizce
Öğrenim Durumu: Üniversite
Üniversite: Kingston Polytecnic-Ekonomi, 1983

BULUNDUĞU MEMURİYETLER:

Asker                                                                                                31/03/1985                30/11/1985

OAGY-I Daire Başkanlığı - Ataşe, Üçüncü Katip (MM)            16/12/1985                30/04/1988  

Riyad Büyükelçiliği - Üçüncü Katip (MM)                                  30/04/1988                31/07/1990    

AKKUM Daimi Temsilciliği - Üçüncü Katip (MM),                   31/07/1990                01/09/1993  
İkinci Katip (MM) 

MGSI Müşterek Güvenlik ve Silahsızlanma İşleri                    01/09/1993                  07/04/1994  
Genel Müdür Yardımcılığı-İkinci Katip (MM)

MGSİ-II  Silahların Kontrolü ve                                                  07/04/1994                 17/04/1995  
Antlaşmalar Dairesi - Başkatip                                                 

MGSİ-I Silahsızlanma Dairesi -Başkatip                                   17/04/1995                 30/08/1995  

NATO Daimi Temsilciliği - Başkatip, Müsteşar                         30/08/1995                  26/08/1998  

Şam Büyükelçiliği - Müsteşar                                                          26/08/1998                 15/08/2000  

OAGY- I Daire Başkanlığı- Daire Başkan Vekili,                         15/08/2000                  30/08/2002  
Daire Başkanı                                                 

New York Başkonsolosluğu  - Başkonsolos (MM)                        30/08/2002                  15/11/2006   

OAGY-II Daire Başkanlığı - Daire Başkanı                                     15/11/2006                   08/01/2007  

OAGY Ortadoğu Genel Müdür Yardımcılığı                                   08/01/2007                  10/09/2009  
Genel Müdür Yardımcı Vekili, Elçi,                     
Genel Müdür Yardımcısı

Şam Büyükelçiliği - Büyükelçi                                                        10/09/2009                   02/10/2012  

MİDY Nezdinde - Büyükelçi                                                            02/10/2012                   08/10/2012  

MGSY Müsteşar Yardımcılığı - Genel Siyasi İşler                      08/10/2012                   10/12/2013   
Büyükelçi, Müsteşar Yardımcı                      
Vekili, Büyükelçi, Müsteşar Yardımcısı

MOAY Müsteşar Yardımcılığı-Orta Doğu ve                             10/12/2013                     06/09/2014                   
Asya-Pasifik İşleri                     
Büyükelçi, Müsteşar Yardımcısı

Madrid Büyükelçiliği - Büyükelçi                                              06/09/2014